Włócznie Jaćwingów 2020 Suwałki

Dziesięć Włóczni Jaćwingów – nagród za osiągnięcia i działalność na rzecz rozwoju oraz promocji Suwałk wręczył prezydent miasta Czesław Renkiewicz. Podczas sobotniej gali statuetki otrzymało 10 osób, a w sumie laureatów jest ponad 100.

Podczas sobotniej (22 lutego) gali prezydent miasta nagrodził kolejne osoby Włóczną Jaćwingów. To wyróżnienie za wybitne osiągnięcia oraz działania na rzecz rozwoju gospodarczego, ale też promocję miasta wręczane było po raz 18.

W śród tegorocznych laureatów znalazł się kol. Stanisław Łobacz – działacz społeczny. Od 1981 r. członek, a od 1990 r. Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach, aktywny filatelista, członek Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „GARNIZON SUWAŁKI”. Posiada liczne odznaczenia honorowe, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi i odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Za zasługi dla województwa podlaskiego, Zasłużony dla numizmatyki.
Stanisław Łobacz jest autorytetem w środowisku numizmatyków i filatelistów. Posiada znacząca kolekcję monet, medali, banknotów i walorów filatelistycznych, które wykorzystuje do wystaw organizowanych w obiektach kulturalnych i wojskowych Suwałk. Był organizatorem ponad 20 wystaw, m.in.: 70 rocznica Odzyskania Niepodległości Polski, Z Mennicy i Poczty, Obchody 90 Urodzin Andrzeja Wajdy.
Nagrodę Włócznia Jaćwingów otrzymuje za aktywną współpracę z jednostkami kultury i pomoc w pozyskiwaniu sponsorów. Za udział jako Józef Piłsudski w różnych wydarzeniach miejskich. Za inicjatywę odbudowy orłów na zabytkowej bramie dawnych koszar przy ul. Pułaskiego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Materiały z archiwum Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz Radia 5.